Managers

Managers

  • Leicester City
    • Brendan Rodgers (N Ireland), Feb 2019
    • Claude Puel (France), Oct 2017
    • Craig Shakespeare (England), Feb 2017
    • Claudio Ranieri (Italy), Jun 2015
    • Nigel Pearson (England), Nov 2011
    • Sven Goran Eriksson (Sweden), Oct 2010
    • Paulo Sousa (Portugal) *,  Jul 2010
    • Nigel Pearson (England), Jun 2008
    • Ian Holloway (England), Nov 2007
    • Gary Megson (England), Sep 2007
    • Martin Allen (England), May 2007
    • Nigel Worthington (N Ireland) *, Apr 2007
    • Rob Kelly (England), Feb 2006
    • Craig Levein (Scotland) *, Nov 2004
    • Micky Adams (England), Apr 2002
    • Dave Bassett (England), Oct 2001
    • Peter Taylor (England) *, Jun 2000
    • Martin O’Neill (N Ireland) *, Dec 1995
    • Mark McGhee (Scotland) *, Dec 1994
    • Brian Little (England) *, May 1991
    • Gordon Lee (England), Jan 1991
    • David Pleat (England), Dec 1987
    • Bryan Hamilton (N Ireland) *, Jun 1986
    • Gordon Milne (England) *, Aug 1982
    • Jock Wallace (Scotland), May 1978
    • Frank McLintock (Scotland) *, Jun 1977
    • Jimmy Bloomfield (England), Jun 1971
    • Frank O’Farrell (Ireland), Dec 1968
    • Matt Gillies (Scotland), Nov 1958
    • Dave Halliday (Scotland), Jun 1955
    • Norman Bullock (England), Dec 1949
    • Johnny Duncan (Scotland) *, Mar 1946
    • Tom Mather (England), Aug 1945
    • Tom Bromilow (England) *, Aug 1939
    • Frank Womack (England), Oct 1936
    • Arthur Lochhead (Scotland), Oct 1934
    • Peter Hodge (Scotland), Mar 1932
    • Willie Orr (Scotland) *,Jul 1926
    • Petter Hodge (Scotland), Sep 1919
  • Leicester Fosse
    • Harry Linney, (England)
    • Louis Ford, (England)
    • John Bartlett, (England)
    • George Johnson, (England)
    • William Clark, (Scotland)
    • Henry Jackson, (England)
    • J. Lee, (England)
    • George Johnson, (England)
    • Ernest Marson, (England)
    • Frank Gardner, (England)
Advertisements